author-img
Автор

Максим Кутерга Керівник Територіального управління БЕБ у Київській області

24 Тра, 14:20

1708

Зниження рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами: боротьба з контрафактом приносить очікувані результати

На початку 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні знизився до 19,1% (проти 25,7% наприкінці 2023 року).

 Зменшилась як частка підробленої продукції (до 8,7%), так і частка продукції, яка маркована надписом DutyFree або призначена для експорту, але нелегально продається в Україні (до 9,2%). Також продаж нелегальних сигарет в кіосках зменшився на 6% (до 33% проти 39% у жовтні 2023 р.). Про це свідчать дані проєкту «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», що проводить Kantar Україна.

Тільки на Київщині детективи БЕБ за чотири місяці 2024 року вилучили з незаконного обігу тютюнової продукції вартістю понад 30 млн грн.

З початку 2024 року з незаконного обігу вилучено майже 200 тис. пачок сигарет, 3,3 тис. електронних тютюнових виробів, понад 15 тис. рідин для електронних цигарок, майже 26 тис. пачок сумішей для кальяну та промислову виробничу лінію. Окрім того, до суду скеровано 9 кримінальних проваджень та вже отримано 7 вироків суду.

Для прикладу, нещодавно, детективи Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області викрили підпільне виробництво тютюну для кальяну. З незаконного обігу було вилучено товар вартістю 5,2 млн грн.

Ще один із недавніх резонансних прикладів. Фахівці БЕБ спільно з оперативниками кіберполіції викрили масштабну схему з продажу нелегально виготовлених підакцизних товарів. З незаконного обігу вилучено сигарети вартістю 5,4 млн грн.

Детективи встановили групу осіб, які у складі ОЗГ налагодили реалізацію контрафактних тютюнових виробів на території Київщини. Фігуранти кримінального провадження збували товар через пункти роздрібної торгівлі на території Київщини та по всій території України доставляючи поштою. Діяльність організованої злочинної групи припинено, а матеріали справи скеровано до суду.

Однак для подолання незаконного обігу підакцизних товарів, який значно впливає на економіку в Україні,  потрібен комплексний підхід та ефективна взаємодія всіх органів правопорядку й контролюючих органів.

Аби посилити її в сфері виявлення та припинення незаконної діяльності промислових виробництв та окремих торгових точок, наприкінці минулого року була створена міжвідомча робоча група, яку координує БЕБ. До її складу увійшли Бюро економічної безпеки, Державна податкова служба, Держмитслужба, Держаудитслужба та інші правоохоронні органи.

Як наслідок, за 6 місяців міжвідомча робоча група з протидії незаконному обігу підакцизних товарів вилучила майже 14,4 млн пачок сигарет та близько 500 тисяч «електронок», які могли нелегально потрапити на ринок держави.

Слід також зауважити, що окрім боротьби з конкретними правопорушенням, триває і постійна робота в законодавчій площині.

БЕБ напрацювало ряд законодавчих пропозицій, які підтримали провідні українські асоціації  виробників тютюнових виробів.

Зокрема йдеться про впровадження реєстрів виробників та обробників тютюну, затвердження  норми сукупних втрат і відходів ферментованої тютюнової сировини на рівні 5% від загального обсягу та напрацювання алгоритму блокування платежів під час купівлі чи продажу нелегальних підакцизних товарів.

Деякі з цих пропозицій вже знайшли своє відображення в постановах КМУ та законопроєктах.

Зокрема наразі на розгляді парламенту знаходиться законопроєкт, що покликаний удосконалити та посилити адміністративну та кримінальну відповідальність у сфері незаконного обігу підакцизних товарів. Інший законопроєкт має врегулювати питання виробничих витрат сировини, що використовується під час виготовлення тютюнової продукції.

Ці кроки безперечно позитивно вплинуть на детінізацію всієї сфери. Щоб покращити ситуацію на ринку підакцизних товарів, будемо й надалі використовувати увесь наявний інструментарій.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.